Client Testimonials
Well done, KKInstruments!
We managed to monitor our production process effectively with your expertise! Will buy again!
Ahmad Azizul
IR Chief Engineerof Exxon Mobil
Joanna Low
Senior Engineerof Shell Malaysia Bhd
My Enquiry Cart
Your cart is empty
You have 0 items in your cart.
Show cart
BW Category
  • Fix type gas detector
  • Multi gas detector
  • Portable
Product Categories
  • 2G/3G/4G Wifi/Bluetooth (Cellular Activity Monitor)
  • About KKInstruments
  • Airflow meters
  • All New Additions
  • Appliance Checker
  • Barometers
  • Battery testers
  • Belt tension meters
  • Bench-top water testers
  • Brands
  • By Brands
    • ATAGO
      • "Pocket" Refractometer PAL Special Scale
      • Abbe Refractometers
      • ATAGO Viscometer
      • Automatic Refractometer
      • Clinical Refractometers
      • Digital Differential Refractometer
      • Digital Hand-held "PEN" Refractometer
      • Digital Hand-Held "Pocket" Refractometer PAL
      • Digital Immersion Type Refractometer
      • Digital pH Meter and EC Meter
      • Digital Refractometer "Palette"
      • Digital Refractometer RX-i series
      • Digital Refractometers RX-α series
      • Digital Salt-meter
      • Digital Suction-Type Refractometer
      • Hand-Held Refractometers
      • In-line Brix-Monitor
      • In-line Refractometers
      • Multi-wavelength Abbe Refractometers
      • Pocket Acidity Meter
      • Polarimeters Saccharimeters
      • Refracto Polarimeter
      • Wine Refractometers
    • BANTE
    • CENTER
    • GasDNA
    • GW Instek
    • Live Wire Asia Pacific
    • LUTRON
    • MITCORP
    • YOKOGAWA
  • Cable Testers
  • Cable tracer/locator
  • Calibrators/Injectors
  • Calipers/Micrometers
  • Capacitance Meter
  • Cases (Instrument Storage)
  • Clamp meters
  • Colour meters
  • Cooking oil tester
  • Current Transformers (CT)
  • Datalogger/Recorders
  • Densitometers
  • Depth gauge
  • Dew point meters
  • Digital Multimeter(DMM)
  • Distance meters
  • Earth clamp meters/Earth resistance testers
  • ELCB/RCCB/RCD Testers
  • Emergency Mobility Lighting System
  • EMF/Radiation
  • Flaw detectors
  • Force gauge
  • Frequency Counter
  • Gas detectors/analysers/recorders
  • Gauss meters
  • Gloss meters
  • Hardness tester
  • Heat Stress Meter
  • Height Gauge
  • High Voltage Testers
  • Hipot testers/Electrical Safety Analysers
  • Holiday detectors
  • Humidity meters (Hygrometers)
  • Hydrometers(Specific Gravity)
  • IAQ meters
  • Impedance testers
  • Inspection Cameras/Borescopes/VideoScopes/FiberScopes
  • Insulation (Resistance) testers
  • ION (Energy) meters
  • LCR meters
  • Light/Lux meters
  • Lightning detectors
  • Manifolds
  • Metal Scanners/Locators
  • Microscope
  • Milli-Ohm meter/Micro-Ohm meters
  • Moisture meters
  • Multifunction meters
  • Nuclear Radiation Monitor
  • Nutirents meters
  • Oil Analyser
  • Optical power meter
  • Oscilloscope/Scopemeters
  • Particle counters
  • Particle Discharge (PD) Tester
  • Peristaltic pumps
  • Phase sequence indicators
  • Portable Medical Cooler/Fridge
  • Power analysers/Power meters
  • Power Supply
  • Pressure Instruments
  • Promotions
  • Protractors/Inclinometers
  • Rain gauge
  • Refractometer
  • Seed Counter
  • Seismograph
  • Smoke detectors
  • Socket testers
  • Soil moisture/Soil ph meter
  • Solar Power Testers
  • Sound level meters
  • Spectrophotometers(Colorimeter)
  • Static meters(Surface)
  • Stopwatch
  • Surface resistivity meters
  • Surface Roughness Testers/Surface Profile Gauge
  • Tachometer/Stroboscopes
  • Test Box/Trainers
  • Test hammers
  • Test-leads
  • Thermal imagers/thermal camera (Infrared camera)
  • Thermometers
  • Thickness gauges(ultra-sonic)
  • Torque meters
  • Transformer Turns Ratio Meter
  • Transmitters
  • U-Value meters
  • Ultra-Violet meters (UV meters)
  • Ultrasonic Flowmeters
  • Vibration meters
  • Voltage detectors
  • Volume Pricing Items
  • Water
  • Waveforn generator
  • Weather stations
  • Wind meters
  • Windows tint meters (Reflectance meters)
  • Wireless Solution
Contact KKI
For customer service:
Email: Sales@meter.com.my
Contact offices:
Johor Office (New 5000 square feet HQ):
Suite 1, R floor (13th), Wisma Singlong, 9 Jln Zabedah, B.P 83000,Johor,MY.
Tel(Johor) : +607- 4352540, 4355540
Fax: +607-4347299
KL/PJ Office:
Tel(KL) : +603- 78762460, 78762463
Fax(KL): +603-78762454
Penang Office:
Tel(PG): +6016-5505065
Office Hour:
Mon-Fri 9am to 6pm
Sat 9am to 1pm
Closed on Public Holidays
Screenshot_64
Featured item SEW0099-1000V(1KV) Analogue Insulation Tester 250v,500v,1KV.
Category: Insulation (Resistance) testers
  • Details
 FEATURES
● High quality Taut Band movement.
● Battery operated.
● Solid state circuitry.
● Battery check feature.
● Automatic circuit discharge.
● Three insulation test voltages(DC) : 250V, 500V, 1000V
● Continuity test : 50 Ω
● AC voltage measurement : 500V
● Color-coded scale.
● Fuse protected.
  SPECIFICATIONS
Insulation  Resistance
 Test voltage (DC V)  250V     /    500V    /    1000V
 Output voltage on
 open circuit
 Rated test voltage +10%
 Measuring ranges  0-100MΩ / 0-200MΩ /  0-400MΩ
 Accuracy ±5% of indicated value
Short circuit current 2mA DC
Power consumption 190mA
Continuity
 Measuring ranges 0 -50Ω & ∞
 Accuracy ± 5% of scale length
Open circuit voltage 4V DC Approx.
Short circuit current 145mA DC Approx.
Power consumption 200mA
AC Voltage
 Range  0-500V AC
 Accuracy  ± 2.5% of full scale
 Line frequency range  40 -1k Hz
General
 Dimensions (with
housing front cover)
175(L) × 85(W) × 75(D)mm
 Weight
 (battery included)
 Approx. 600g
 Power source 1.5V (AA) × 8
 Safety standard  EN 61010-1 CAT III 500V